3 nežiaduce účinky strachu. Ako nad ním zvíťaziť?

Keď počujeme slovo „strach,“ každý si predstaví  niečo iné. Hmyz, zviera, situáciu…, jednoducho jeho osobné „strašidlo“. Napriek tomu, že na strašidlá už neveríme, po celý život máme strach z niektorých vecí. Strach na nás zanecháva viditeľné stopy a všetci by sme boli rady, keby sme nad ním dokázali zvíťaziť. O nežiaducich účinkoch strachu sa viac dozvieš v tomto blogu.

Každý sa niečoho bojí. Aj ten najväčší hrubokrký borec…

Strach vo všeobecnosti nie je zlý, dokonca nás chráni pred nebezpečenstvami. Problémom sa stáva, keď ho prestávame zvládať.

Niektorým strachom sa vieme vyhnúť (hĺbka, lietadlo…), ale s mnohými sa denne stretávame a trpíme… (vystupovanie na verejnosti, strach povedať „nie“…).

 FÓBIA je chorobný strach v situácii, ktorá bežne strach nevyvoláva. 

Osobne zápasím s viacerými fóbiami, ale teším sa, že som nad niektorými už zvíťazila😊

 

 Ako môžeš prísť na to, či netrpíš fóbiou?

 Každý, kto má nejakú fóbiu, dôverne pozná jej prejavy. Pozoruješ na sebe niektoré z týchto prejavov, keď si v extrémnom strachu?

 1. Fyziologické prejavy
 • Svalové napätie
 • Búšenie srdca
 • Strnulosť
 • Tlak na hrudníku
 • tras
 • koža zbledne
 • napätie v bruchu
 • nutkanie na močenie
 • sucho v ústach
 • rozšírené zorničky
 • Strata vedomia (v krajných prípadoch).

     2. Vnútorný nepokoj a neistota


Ak máš nejakú fóbiu, isto poznáš, že v strete s predmetom, alebo danou situáciu sa nevieš sústrediť na iné veci… Tvoja myseľ je zaplavená strachom a všetku pozornosť si berie on…

 

Ako ma obmedzovala moja fóbia


Jedným z mojich veľkých strachov bolo čítanie textov na verejnosti. Uvedomovala som si, ako sa oči všetkých upierajú na mňa a pozorne počúvajú obsah čítaného textu. Samozrejme, že ma k ambónu nedostali len tak ľahko. Museli ma prehovárať roky, kým som sa sama nerozhodla, že sa mojim strachom už nemienim nechávať zväzovať. A tak som šla…

Pri prvom verejnom „vystúpení“ mi nohy stvrdli a začali sa mi nekontrolovateľne triasť…  celú svoju pozornosť som sústredila na nich.. lepšie povedané, na to, aby som sa na nohách udržala. Text, ktorý som čítala, som vôbec nevnímala, mala som predsa dôležitejšiu úlohu. K trasu nôh sa mi v tom krátkom čase pridala neschopnosť voľne dýchať a ja som sa v duchu začala modliť, aby som dokázala text dočítať. Zaprela som sa do ambónu (stojanu s knihou), ktorý na moje prekvapenie nebol ukotvený pevne a nahol sa s celou mojou váhou dopredu. V tom momente mi tras nôh prestal a ja som sa snažila z celej sily vrátiť svoje ťažisko dozadu, aby som sa neprevrátila. Isto nikomu nemusím opisovať, aká som bola spotená a s bijúcim srdcom som sa vrátila na moje miesto.

 To všetko len preto, lebo som stoj čo stoj chcela byť perfektná, bez chyby, jednoducho ukážková…

Po tejto skúsenosti som sa rozhodla NEVZDAŤpokračovať v boji s mojou fóbiou. Môžem ti s radosťou povedať, že po čase moja fóbia zmizla a čítala som na verejnosti pravidelne (dokonca bez trasu a spotenia).„Najväčšia chyba, ktorú robíme,
je žiť v neustálom strachu, že nejakú chybu urobíme.“  

                                                                                     (John C. Maxwell)

 

 

3. Strach zväzuje

 

Nežiadúcim účinkom strachu je skutočnosť, že ti nedovoľuje robiť to, čo by si chcela. Obmedzuje ťa, zväzuje do akejsi kazajky a je tvojím pánom. Strach ti určuje, kadiaľ pôjdeš, s čím, alebo s kým sa nestretneš, ináč zažiješ jeho devastačné účinky… Spôsobí, že nie si schopná vykonávať každodenné veci s pokojom.

 

 

„Ten, kto prekoná všetok svoj strach, okúsi skutočnú slobodu.“  (Aristoteles)

 

 Druhy fóbií

Existujú stovky vzácnych druhov najrozličnejších fóbií.

Niektoré sú časté, iné sa vyskytujú v menšom množstve. Spoločným menovateľom všetkých fóbií je však obrovský strach a panika pri strete s nimi. Asi najznámejšie a najčastejšie sú:

 • fóbie zo zvierat (napr. hmyz, hady, psy, včely…)
 • prírodné fóbie (napr. búrka, voda, tma, hĺbka…)
 • fóbie z injekcií, z krvi
 • situačné fóbie (vo výťahu, v lietadle, zo šoférovania, zo zubára)

Nemusím chodiť ďaleko, aby som našla niekoho, kto má fóbiu (a nielen jednu). Stačilo sa mi pozrieť do zrkadla 😊Z viacerých panických strachov som už uzdravená, ostáva mi však stále dosť práce, aby som si poradila s fóbiou z hĺbky (ak som pri mori, na 100 % ma neuvidíš plávať ďalej, ako 5 m od brehu).

Fóbia z výťahov mi pomáha v kondičke – naposledy som na návštevu do nemocnice šla peši na 16. poschodie (a takmer omdlela z vyčerpania😊). Stále lepšie ako uhynúť vo výťahu…

Fóbia zo sršňov je v mojej zbierke jedna z najsilnejších… Nerozumiem, prečo sa sršne rozhodli ubytovať práve na chate u môjho ocka, kde milujem chodiť…

 Aké strachy a fóbie máš ty?

Niekedy máme strach z bežných vecí… existuje napr. strach z motýľov. Krásne stvorenie, ktoré prináša veľkú radosť takmer všetkým ľuďom… a predsa, niektorí trpia fóbiou z motýľov. Ak by som to nezažila, nedokázala by som si predstaviť ten obrovský strach, dokonca paniku, ktorá ovládla telo malého dievčatka, ktoré u nás na návšteve zbadalo veľkého umelého motýľa zaveseného na záclone (moja dcéra miluje motýle).

Čoraz častejší je strach zo zlyhania, strach ozvať sa alebo vystupovať na verejnosti, strach (neschopnosť) povedať „nie“… O týchto strachoch budem písať v nasledujúcich blogoch. S každým z nich som mala do činenia…

Často sa stáva, že svojím strachom nechávame moc nad nami a naďalej nás zväzujú. Niekedy aj celé roky. Hanbíme sa k nim priznať z obavy zo zosmiešnenia a naďalej potichu trpíme.

„Odvážny človek nie je ten, ktorý sa ničoho nebojí, 

                     ale ten, ktorý dokáže prekonať strach.“  (Nelson Mandela)

 

Prekonať mnohé strachy a fóbie, mi pomohli moji priatelia.

 Ich prítomnosť, empatia a trpezlivosť so mnou, sú predmetom mojej veľkej VĎAČNOSTI.

 

ROZHODNI SA zvíťaziť nad svojimi strachmi a začni žiť slobodne, šťastne a naplno. O spôsoboch, ako sa dá zvíťaziť nad strachom bude môj nasledujúci blog.

P.S. Chceš poďakovať svojej priateľke za to, že stojí pri tebe? Klikni TU a získaj darčekovú knižku „PRIATEĽKE“, ktorá bude pre ňu milým darčekom.

 

P.S.2  Trápiš sa s nejakou fóbiou, alebo si zvíťazila nad ňou? Podeľ sa s nami v komentári:-) Možno pomôžeš niekomu, kto s fóbiou ešte zápasí.

2 názory na “3 nežiaduce účinky strachu. Ako nad ním zvíťaziť?”

 1. Pozdravujem pani Soňa, téma momentálne jak vyšitá😄akurát sedím vo vlaku sama cestujem do Prahy, tak taká mini fóbia,strach, ale dám to som už veľká 🙂
  Pekný deň Monika

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *