Recenzia na román „Odvážne rozhodnutia“ (Marieta Koščíková)

Autorka Soňa Vancáková,  sa odvážne pustila do skutočného príbehu mladej dievčiny. Hlavná postava Nina zanecháva v čitateľovi hlbokú stopu. Počas svojho študentského života na vysokej škole čelí rôznym výzvam.

Spisovateľka román „Odvážne rozhodnutie“ spracovala ľahko pochopiteľným žánrom. Vyrozprávala zážitky študentky, ktorá si hľadá v živote svoje miesto. V tomto románe  vykresľuje príbeh, ktorý nás vtiahne do zákulisia študentského života na vysokej škole.

 Charakterové vlastnosti hlavnej hrdinky, ktorá neskĺzala zo svojich ľudských zásad, prinášajú čitateľkám návod, ako budovať sebaúctu v akejkoľvek situácii. Autorka nám poskytuje skryté dôvody ako sa popasovať s kritickým pohľadom na akademickej pôde.

Príbeh je okorenený priateľstvom so spolužiačkou Elou a láskou Niny k Samovi.  Emócie, ktoré hlavná hrdinka prežíva, vykreslila autorka bravúrne.

Vzťah Niny so Samom sa počas príbehu vyvíja cez šport a spoločné záľuby. V závere sa vystupňuje skutočná oddanosť a čistá láska pri záchrane Samovho života.

 

Jednotlivé kapitoly románu zachytávajú vnútorný boj hlavnej postavy, ktorá sa vyrovnáva  so svojimi nedokonalosťami. Zároveň sú vykreslené aj jej výnimočné vlastnosti. Záťažové životné situácie rieši Nina odvážne – vystihuje to jej charakter.

Rámec románu dotvárajú opisy prírody a  historické pamiatky, čím autorka núti čitateľa pracovať s predstavivosťou a zúčastniť sa spolu s ňou historických potuliek.

Autorka spracovala v románe skúsenosť, nadobudnutú počas dlhoročnej praxe v Majáku nádeje. Pomoc ľuďom v ťažkých životných situáciách sú jej blízke.

Vypočuť si množstvo príbehov je náročne. Spracovať to do svojej tvorby je výnimočné. Dôležitú úlohu hrá predovšetkým empatia.

Spisovateľ je dobrý vtedy, ak dokáže viac počúvať a vnímať, ako písať. Vtedy pero, alebo prsty píšu sami.

 

Soňa Vancáková je vo svojej tvorbe nositeľkou svetla a nádeje. 

Román „Odvážne rozhodnutia“ prináša slovenskej literatúre a jej čitateľom sebareflexiu. 

Poukazuje na to, aké  je dôležité neustupovať a zakladať si na dôstojnosti seba samého.  

Je v ňom opísaná čistá láska,  verné priateľstvá, rodinné zázemie, ale aj kritický pohľad na  vzťahy v školách.   

Tieto princípy  je dôležité prezentovať najmä v dnešnej dobe.

Román „Odvážne rozhodnutia“ vydalo vydavateľstvo EQUILIBRIA, s.r.o. v roku 2022 s ISBN 978-80-8143-305-4.

Marieta Koščíková

vydavateľka a spisovateľka

Farebná galéria umenia

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *